Żelazo w wodzie z ujęć głębinowych
Wysokie stężenia żelaza w wodzie to zdecydowanie najczęściej występujący problem osób, które posiadają własne ujęcie wody w postaci studni głębinowej. Woda studzienna zazwyczaj znacznie przekracza polską normę zawartości żelaza (0,2 mg/litr). W efekcie ma ona nieprzyjemny smak i zapach, bywa żółta lub brązowa, źle wpływa na naszą skórę i włosy. Pozostawia także ciężkie do usunięcia osady na armaturze kuchennej i łazienkowej oraz przyczynia się do szybszego żółknięcia pranych tkanin. Jeśli woda, z której korzystamy, jest nadmiernie zażelaziona, będziemy potrzebowali odżelaziacza.
Jak rozpoznać, że woda zawiera zbyt duże ilości żelaza?
Skąd się bierze żelazo w wodzie i jak je z niej usuwać?
Żółtobrązowe zacieki
Żelazo powoduje zmianę barwy a także wzrost mętności wody, powstawanie zacieków na przyborach sanitarnych i w naczyniach, w których woda jest gotowana.
Nieprzyjemny zapach
To najbardziej charakterystyczny i zarazem najczęściej występujący symptom zażelazionej wody. Objawia się nieprzyjemną wonią siarkowodoru.
Metaliczny posmak
Nadmiar żelaza nadaje wodzie bardzo gorzki, metaliczny posmak, sprzyja także próchnicy zębów, powoduje przebarwienie i podrażnienia skóry.
Zardzewiałe rury
Występujące w wodzie żelazo prowadzi do szybszej korozji rur. Sprzyja rozwojowi bakterii, które powodują odkładanie się złogów w przewodach wodociągowych.
Napowietrzyć, wytrącić, wypłukać
Jeżeli stężenie zawartości żelaza w wodzie jest znacząco przekroczone, proces uzdatniania takiej wody powinien być dwustopniowy. Obecnie coraz częściej stosowane są złoża wielowarstwowe do jednoczesnego usuwania żelaza a także manganu w jednym cyklu pracy urządzenia uzdatniającego. Dobór odpowiednich złóż filtracyjnych przeprowadza się w oparciu o skład wody i oczekiwaną użytkową prędkość filtracji.
Odżelazianie polega na utlenieniu wszystkich rozpuszczalnych form dwuwartościowych Fe (II) do nierozpuszczalnej w wodzie postaci trójwartościowej Fe (III), a następnie usunięciu z wody powstałych związków Fe (III). Usuwanie odbywa się w procesie filtracji i adsorpcji na odpowiednio dobranych złożach.
Posmak i kolor zażelazionej wody to koszmar. A jeszcze żółte osady na wszystkich urządzeniach domowych.