Bardzo często woda mająca swoje pochodzenie w ujęciach głębinowych zawiera wysokie stężenie rozpuszczonych związków żelaza i manganu. Jeżeli zawartość tych pierwiastków jest zbyt wysoka, woda może wydzielać nieprzyjemny zapach, a także posiadać metaliczny posmak. Na armaturze łazienkowej, ceramice sanitarnej oraz wypranych tkaninach zaczynają pojawiać się charakterystyczne plamy. Woda posiadająca duże ilości żelaza i manganu jest również niezwykle podatna na występowanie skażeń mikrobiologicznych. Problemy te może skutecznie zlikwidować jedynie odżelaziacz wody.

Jak działa odżelaziacz wody?

Odżelaziacze wody skutecznie usuwają z wody żelazo oraz mangan. Ich działanie charakteryzuje się wysoką wydajnością, jednak wraz z dopuszczalną prędkością jest ona ściśle uzależniona od indywidualnych parametrów surowej wody. Strącenie oraz odfiltrowanie związków żelaza oraz manganu przebiega na drodze katalitycznej. Urządzenia tego typu wyposażane są w specjalną, elektroniczną głowicę sterującą, która nadzoruje cały cykl płukania zboża. Posiada również niekorodujący zbiornik, zazwyczaj wykonany z niezwykle wytrzymałych włókien szklanych. Głównym elementem odżelaziacza jest jednak wysokowydajne złoże, którego katalityczne właściwości utleniające przyczyniają się do usuwania żelaza i manganu.

Przeczytaj o odżelaziaczach wody na https://www.zestudni.pl/odzelaziacze-wody/

Filtracja wody bez tajemnic

Usuwanie żelaza to proces, który dzieli się na trzy podstawowe fazy. Pierwszą z nich jest utlenianie, w którym związki żelazowe oraz manganowe stają się elementami nierozpuszczalnymi w wodzie. W procesie tym udział bierze specjalnie wybrane złoże filtracyjne. Na kolejnym etapie wytrącony osad jest odfiltrowywany, a następnie wypłukiwany. Odżelaziacz wody wymaga jednak od czasu do czasu przeprowadzenia procesu regeneracji, której częstotliwość uzależniona jest głównie od poziomu zanieczyszczenia wody oraz natężenia jej przepływu.