Mangan pierwiastkiem niepożądanym w wodzie
W minionych latach prowadzono badania wśród użytkowników studni głębinowych, które dotyczyły właśnie zawartości żelaza i manganu w prywatnych ujęciach wody w Polsce. W zdecydowanej części przypadków okazało się, że woda nie spełnia kryteriów zawartych w ministerialnym rozporządzeniu i należy ją uzdatnić przed użyciem jej do celów spożywczo – bytowych.
Mangan zdecydowanie rzadziej występuje w wodzie aniżeli żelazo. Jest to jednak pierwiastek, który w nadmiernych ilościachsprawia, że woda nie spełnia norm pod kątem przeznaczenia do spożycia.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia reguluje dopuszczalne stężenie manganu w wodzie
Zawartość manganu w wodzie uzdatnionej nie może przekraczać 0,05 mg/l. Co zatem zrobić jeśli woda, którą użytkujemy na co dzień ma przekroczoną zawartość manganu? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się manganu z wody. Oto one:
Złoże Greensand
Złoże katalityczne stosowane w odmanganiaczach wody. Regeneruje się nadmanganianiem potasu. Żywotność tego złoża sięga w graniacach 7 – 8 lat pracy.
Odmanganiacze wody
Specjalne kolumny filtrujące wypełnione złożem o właściwościach usuwających z wody nadmierne pokłady manganu. Sterowane elektroniczną głowicą.
Złoże Defeman
Złoże o właściwościach utleniających. Nie potrzebuje do regeneracji środków chemicznych ponieważ opłukuje się je wstecznym strumieniem wody.
Odwrócona osmoza
Stosuje się ją tylko przy określonych parametrach wody i w określonym punkcie w domu (np. w kuchni) – osmoza nie uzdatnia wody w całym domu.
Usuwanie manganu z wody
Usunięcie nadmiernych pokładów manganu z wody jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych kolumn filtracyjnych w szybkim czasie i stosunkowo niewielkim kosztem. Związki manganu można usunąć z wody tymi samymi metodami, co związki żelaza i zazwyczaj odżelazianie i odmanganianie przeprowadza się łącznie.
Mechenizm odmanganiania jest następujący: związki manganu(II) tworzą wodorotlenek manganu(II) utleniany następnie tlenem z powietrza do MnO(OH)2. Filtrowanie jest ostatnim po aeracji, alkalizacji i koagulacji zabiegiem stosowanym przy klarowaniu wody, mającym na celu całkowite lub częściowe usunięcie najdrobniejszych zawiesin.
Spotkałam się z tym problemem u znajomych mieszkających na wsi. Woda z własnego ujęcia okazała się nie być krystalicznie czysta. Na szczęście znaleźli rozwiązanie. Pomogli fachowcy z firmy Klarsan. Dopasowali odpowiednie urządzenia.