Kamień w wodzie jest niczym innym, jak wytrąconymi związkami magnezu oraz wapnia. W momencie podgrzewania wody, tworzą one wapienny osad. To dlatego w kabinie prysznicowej, na powierzchni zlewu lub w wannie pozostawione zostają zacieki oraz białe naloty.
Twardość wody – powszechny problem
Pierwiastki pożądane są jedynie w przypadku wody spożywczej, na dodatek wypijanej bezpośrednio, a nie gotowanej. W przypadku celów gospodarczych, sole magnezu i wapnia są w wodzie całkowicie zbędne. Niestety, wynikająca z ich obecności twardość wody jest zjawiskiem bardzo powszechnym.
Masa problemów
Zbyt twarda woda może wpływać na powstawanie wielu problemów w gospodarstwach przemysłowych i domowych. Na co dzień, wytrącający się kamień powoduje przede wszystkim występowanie osadu na armaturze. Może pojawiać się również w zmywarce, pralce, żelazku, czajniku czy innych sprzętach, które intensywnie korzystają z bieżącej wody. Rozwiązaniem problemów z występowaniem kamienia może być zmiękczanie wody. O ile osad nie jest w stanie uszkodzić szyby prysznicowej, o tyle nierzadko doprowadza do wielu kosztownych awarii w przypadku sprzętu AGD. Odpowiedni zmiękczacz wody jest w stanie zapobiec skracaniu żywotności tych urządzeń.
Więcej przeczytasz na https://www.klarsan.pl/dom/zmiekczacze-wody/
Uwaga! Awarie kotłów grzewczych
Wytrącający się kamień znacząco zmniejsza wydajność kotłów, bojlerów czy też centralnego ogrzewania. Zmiękczacze wody przystosowane są do oszczędzania energii, która w przypadku obecności wapiennego osadu jest nadmiernie eksploatowana i marnowana. Oprócz odpowiedniego zmiękczacza, można zastosować również inne metody na zredukowanie twardości wody w domowym środowisku. Dobrym rozwiązaniem jest wybór specjalnych dzbanków odpowiadających za filtrowanie wody. Posiadają one jednak sporo wad, ponieważ ich wydajność jest stosunkowo niewielka, a czas oczekiwania na przefiltrowanie kilku litrów wody jest niestety stosunkowo długi.
ostatnie komentarze