Odwrócona osmoza to proces filtracyjny, który pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie wody. Podobnie jak nanofiltracja lub ultrafiltracja, wykorzystuje do tego celu odpowiednio zbudowaną membranę. Opiera ona swoje działanie na odwróconym procesie naturalnej osmozy, polegającym na przenikaniu cząsteczek przez membranę w zgodzie z gradientem ich stężeń.
Gdzie zamontować odwróconą osmozę?
Proces odwróconej osmozy wykorzystywany jest powszechnie w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Zazwyczaj system osmotyczny montowany jest w kuchni, przeważnie pod zlewozmywakiem. Ich zaletą jest niewielki rozmiar, dzięki czemu nie zaburzają aranżacji pomieszczenia. Odwrócona osmoza stosowana jest także w przemyśle, na przykład do odsalania wody morskiej. Niskie zużycie energii sprawia, że system ten jest niedrogi w eksploatacji.
Woda oczyszczona, zdrowa i bezpieczna
Membrany osmotyczne pozwalają na uzyskanie doskonale miękkiej, uzdatnionej i krystalicznie czystej wody o doskonałych właściwościach. Produkowana ciecz nadaje się do bezpośredniego użycia i nie wymaga dalszej obróbki, dzięki czemu może zastąpić drogą wodę butelkowaną. Z powodzeniem woda odfiltrowana może być użytkowana w celach spożywczych, zapewniając doskonały smak napojów i potraw przygotowanych przy jej udziale.
U nas w kranach płynie woda naprawdę dobrej jakości, więc ostatecznie dla pełnego doszlifowania jakości wody zdecydowaliśmy się jedynie na system ultrafiltracji. Trzeba dodać, że mamy miękką wodę z wodociągów. Wiem natomiast, że jeśli płynęłaby twarda woda to na pewno zdecydowalibyśmy się na odwróconą osmozę, bo daje największą pewność, że to, co pijemy jest zdrowe i w pełni oczyszczone.